April 10, 2004

Full Men's Results from the Brown Invitational

April 10, 2004

Brown University hosted its annual Track and Field Invitational this Saturday. In attendance were multiple schools from the New England area, and a special guest school, Birmingham University from England. Full results are now posted below.



















Licensed to Brown University           Hy-Tek's Meet Manager 4/10/2004 07:41 PM
                        Brown Invitational - 4/10/2004
                               Brown University
                                    Results

Men 100 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Russ Kempf Yale 11.33Q 2 2 Ahmad Abdur-Rahim Dart 11.38Q 1 3 Eric Huskes Soct 11.44Q 4 4 Obara Emenike Norea 11.63Q 3 5 Fatih Stanley Dart 11.45q 1 6 Aaron Hazard Uri 11.48q 2 7 Ikechi Ogbonna Dart 11.49q 4 8 Jamal Blackson Uri 11.58q 4 9 Mike Schlund Har 11.70 2 10 Phil Kerry Birm 11.72 3 11 Michael Walker Yale 11.77 4 12 Tony Costagliola Brown 11.80 1 13 James Heptonstall Birm 11.81 4 14 Nic Evans Birm 11.82 2 15 Ruben Cotti-Lowell Brown 11.83 2 16 Joe Van Gilder Soct 11.84 3 17 Omari Douglas-Hall Yale 11.86 1 18 Charles Lam Norea 11.96 4 19 Mike Mc Bride Brown 12.10 1 20 Matt Kowalski Norea 12.15 2 21 Steve Bernardi Brown 12.20 3 22 Ryan Ung BU 12.30 1 23 Nick Caplan Birm 12.35 1 24 Jordan Toomer Soct 13.13 3

Men 100 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Russ Kempf Yale 11.22 10 2 Ahmad Abdur-Rahim Dart 11.25 8 3 Aaron Hazard Uri 11.43 6 4 Fatih Stanley Dart 11.44 5 5 Eric Huskes Soct 11.58 4 6 Ikechi Ogbonna Dart 11.60 3 7 Jamal Blackson Uri 11.77 2

Men 200 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Idris Payne Norea 21.93 1 10 2 David Owen Brown 22.16 1 8 3 Russ Kempf Yale 22.40 1 6 4 Kevin Alexander Yale 22.43 3 5 5 Fatih Stanley Dart 22.57 1 4 6 Ikechi Ogbonna Dart 22.97 2 3 7 Mike Schlund Har 22.99 7 2 8 Calvin Richardson Dart 23.03 5 1 9 Somon Lim Yale 23.07 3 10 Sumit Sikka Norea 23.16 3 11 Brian Mason Soct 23.20 2 12 Michael Trotta Uri 23.22 4 13 De Cards Owen Soct 23.37 4 14 Jeff Mc Aulay BU 23.41 5 15 Paul Malmquist Brown 23.58 2 16 Richard Gwynk Birm 23.65 4 17 Tony Costagliola Brown 23.66 4 18 Joe Van Gilder Soct 23.82 5 19 Mike Mc Bride Brown 23.84 5 20 Sam Zepitir BU 24.00 7 21 Omari Douglas-Hall Yale 24.17 4 22 Andy Hamilton Dart 24.30 6 23 Steve Boursiquot BU 24.38 7 24 Ryan Bouchard Uri 24.40 7 25 Justin Baird BU 24.61 7 26 Ken Voevopski BU 25.81 6

Men 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Dallas Dissmore Brown 48.31 1 10 2 Robert de Laski Yale 48.34 1 8 3 Kevin Alexander Yale 49.31 1 6 4 Conrad Dalton Norea 49.41 1 5 5 John O'Neil Umass 49.85 1 4 6 Christian Tierella Norea 50.15 3 3 7 Joe Mc Cormack Umass 50.17 2 2 8 Scott Labonte Soct 50.37 1 1 9 Roscell Lopez-Pitts Norea 50.41 2 10 Darnell Douglas Uri 50.58 2 11 Sumit Sikka Norea 50.69 4 12 Joe Le Cara Soct 50.73 2 13 David Falvey Umass 50.77 3 14 John Merrett Birm 50.85 2 15 Somon Lim Yale 51.02 5 16 David Clifford Birm 51.11 2 16 Michael Trotta Uri 51.11 4 16 Werner Van Vuuren Har 51.11 5 19 Eldridge Gilbert Brown 51.42 4 20 Mike Ford Soct 51.57 4 21 Brian Mason Soct 51.58 3 22 Tim Christian Birm 51.87 4 23 Andy Hamilton Dart 52.59 3 24 Justin Baird BU 52.81 5 25 De Cards Owen Soct 53.45 4 26 Will Jordan Yale 53.78 6 27 Ted Kennedy PC 53.81 5 28 John Ford Har 54.16 5 29 Dan Trask Umass 54.29 6 30 Chike Ifezue Umass 54.52 6 31 Steve Borrill Birm 55.10 6

Men 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Liam Reale PC 1:50.43 10 2 Alasdair Mc Lean-Foreman Har 1:51.42 8 3 Richard Jones PC 1:52.15 6 4 Nathan Clute Yale 1:54.54 5 5 Jordan Kinley Brown 1:54.97 4 6 Colin Ingram Dart 1:55.67 3 7 Mike Keefrider Brown 1:56.10 2 8 Devin Riley Dart 1:56.59 1 9 Mark Falco Yale 1:57.00 10 Nick Riggio Soct 1:57.29 11 Pat Tarpy Brown 1:57.33 12 James Gudinho Umass 1:57.46 13 Dave Mc Menamy Umass 1:57.56 14 Art Baum Har 1:57.74 15 Timothy Galebach Har 1:57.85 16 Jose Fernandez Norea 1:58.01 17 Dan Robb PC 1:58.13 18 Matthew Boshart Yale 1:58.26 19 Adam Levy Dart 1:59.57 20 Matthew Clark Umass 1:59.63 21 Ian Rawlinson Birm 1:59.64 22 Andrew Silvia Norea 1:59.90 23 Dennis Sheppard Uri 1:59.91 24 James King Soct 2:00.23 25 James Albertine Har 2:00.53 26 Wes Jones Umass 2:00.78 27 James Richard Norea 2:00.97 28 Sean Barrett Har 2:01.30 29 Eamon Quick Brown 2:01.84 30 Andrew Clark Uri 2:01.87 31 Matt Miltenberg Yale 2:02.02 32 Eric Koestner Soct 2:02.58 33 John Jacobson Umass 2:03.38 34 Leandro Bonvehi Uri 2:03.82 35 Adam Ziesel Norea 2:04.76 36 Ryan Salamone Umass 2:05.90 37 James Marshall Birm 2:08.33 38 Tom Geer PC 2:10.04 39 Carlos Rivera Norea 2:10.12 40 Noel Carroll Birm 2:12.82 41 A.J. Roy Soct 2:12.87 42 Michael Marino Yale 2:13.67 43 Mike Lofrumento PC 2:14.87 44 Thomas Stepan Uri 2:15.55 45 ED Roos PC 2:16.61 46 Tim Chen Norea 2:17.44 47 John Hoffman Uri 2:21.93 48 Walter Biner Umass 2:24.08

Men 1500 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Dylan Wykes PC 3:49.00 10 2 Martin Fagan PC 3:50.49 8 3 Brendan O'Keefe Brown 3:51.34 6 4 Tom Payne Birm 3:52.74 5 5 Cascy Moriarty Yale 3:52.91 4 6 Steve Mucchetti Dart 3:54.20 3 7 Matt Emond Brown 3:54.38 2 8 Jarrod Shoemaker Dart 3:54.82 1 9 Jordan Kinley Brown 3:54.94 10 Lucas Meyer Yale 3:55.43 11 Chris Mc Cormack Soct 3:56.32 12 Daniel Beir Birm 3:57.29 13 Pat Tarpy Brown 3:58.41 14 Liam Butler Dart 3:58.47 15 Jonathan Paul Har 3:59.03 16 Shaun Horgan Uri 3:59.64 17 John Jacobson Umass 4:00.39 18 Devin Lyons-Quirk Har 4:00.91 19 Eamon Quick Brown 4:02.75 20 Connor Wilson Har 4:03.94 21 Greg Kalinka Soct 4:04.28 22 Robert Dwyer Yale 4:04.31 23 Nick Weidman PC 4:05.25 24 Stephen Pretak Soct 4:05.87 25 Matthew Clark Umass 4:06.68 26 Chris Burke Brown 4:08.45 27 Ross Tucker Dart 4:09.01 28 Sean Barrett Har 4:09.07 29 Sam Jacobs Birm 4:10.04 30 Thomas Stepan Uri 4:10.29 31 Jon Seymour Soct 4:10.44 32 Jared Paul Norea 4:11.70 33 Stephen Carden Yale 4:12.15 34 Russell Leino Har 4:13.15 35 Peter Mullen Har 4:13.75 36 Derek Griesl Uri 4:13.86 37 Blake Helveston Soct 4:13.89 38 Matt Kinback PC 4:15.82 39 Erik Brown Yale 4:16.51 40 Tyler Goodspeed Har 4:17.22 41 James Williams Birm 4:17.38 42 Ranjit Banwait PC 4:17.53 43 Walter Biner Umass 4:17.80 44 Joshua Williams Umass 4:17.92 45 Ian Williams Birm 4:18.26 46 Sean Corbett Umass 4:19.05 47 Carlos Rivera Norea 4:19.39 48 Andrew Poland Uri 4:21.08 49 Will Davidian Norea 4:22.19 50 Luke Gliganic BU 4:26.14 51 Chris Tedeschi Soct 4:35.03 52 Matt Vercollone PC 4:39.91

Men 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Pat Moulton PC 14:18.87 10 2 Phil Nichols Birm 14:23.58 8 3 Pat Guidera PC 14:38.76 6 4 Owen Washburn Brown 14:41.84 5 5 Dave Burnham Dart 14:48.96 4 6 Mark Brissette Dart 15:01.24 3 7 Pat Ward Dart 15:09.32 2 8 Noah Kaufman Dart 15:12.01 1 9 Ben Pollock PC 15:14.27 10 Ryan Corbett Umass 15:16.15 11 Scott Richnavsky Soct 15:22.69 12 Tushar Gurjal Brown 15:22.89 13 Travis Gale Soct 15:25.50 14 Andy Mc Carron Umass 15:25.66 15 Billy Preston Soct 15:27.11 16 Reed Bienvenu Har 15:28.45 17 Aaron Strellner Umass 15:33.08 18 Dan Sieckiewicz BU 15:40.68 19 Kiran Umapathy BU 15:41.86 20 Richard Harris Umass 15:44.32 21 Peter Edmondson Birm 16:04.26 22 Matt Griesbach BU 16:10.97 23 Nick Kent Norea 16:49.81 24 Tim Niles Norea 17:09.62

Men 110 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Daveed Diggs Brown 14.90Q 1 2 Andrew Hall Dart 15.83Q 2 3 Patrick Mills Uri 15.81Q 1 4 Brian Hulse Brown 16.43Q 2 5 David Robinson Soct 16.16Q 1 6 Alex Ramirez Brown 16.64Q 2 7 Christopher Adams Uri 16.25q 1 8 Bremen de Haan Uri 16.29q 1 9 Danny Everett Birm 16.85 2 10 Tyler Koskenoja Dart 17.19 2 11 Bryant Zilinski Soct 17.23 2 -- Tim Christian Birm DQ 1

Men 110 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Daveed Diggs Brown 15.14 10 2 Patrick Mills Uri 15.88 8 3 Andrew Hall Dart 16.01 6 4 David Robinson Soct 16.32 5 5 Christopher Adams Uri 16.54 4 6 Bremen de Haan Uri 16.68 3 7 Alex Ramirez Brown 16.87 2 8 Brian Hulse Brown 17.22 1

Men 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Ahmad Abdur-Rahim Dart 53.35 1 10 2 Shomari Tahlor Yale 53.91 1 8 3 Laejon Brooks Uri 54.66 2 6 4 Michael Brown Yale 55.22 1 5 5 John O'Neil Umass 55.65 2 4 6 David Robinson Soct 55.94 1 3 7 Christian Tabib Brown 56.19 1 2 8 Jim Mc Donald Soct 56.23 2 1 9 Matthew Lyons Uri 56.51 2 10 Quincy Jackson Soct 56.78 1 11 Blake Fomarotto Uri 57.30 2 11 Bremen de Haan Uri 57.30 3 13 Patrick Mills Uri 57.54 3 14 Rick Cedrone Dart 58.83 2 15 Rob Sutton Birm 58.84 3 16 Christopher Adams Uri 1:02.03 3 17 Bryant Zilinski Soct 1:02.30 3 -- Kevin Dugan BU DQ 3

Men 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Frank Tickner Birm 9:10.76 10 2 Luke Gunn Birm 9:17.50 8 3 Darren Brown PC 9:18.78 6 4 Jamie Carmichael PC 9:22.32 5 5 Zach Strong Dart 9:26.81 4 6 Mike Piche Brown 9:46.74 3 7 Neil Hamel Brown 9:58.27 2 8 Paul Noone Umass 9:59.85 1 9 Greg Sinnott BU 10:13.78 10 John Hoffman Uri 10:20.56

Men 4x100 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Northeastern 42.01 1 10 2 Rhode Island 43.12 1 8 3 Brown 43.24 1 6 4 Birmingham 44.10 2 5 -- Southern Connecticut DNF 1 -- Boston University DNF 2 -- Yale DQ 1

Men 4x400 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Northeastern 3:15.24 1 10 2 Yale 3:15.60 1 8 3 Birmingham 3:19.64 2 6 4 Southern Connecticut 3:20.46 1 5 5 Southern Connecticut 'B' x3:24.17 2 6 Rhode Island 'B' x3:24.85 2 7 U.Mass. 3:25.53 1 4 8 Dartmouth 3:27.26 2 3 9 Rhode Island 3:29.61 1 2 10 Brown 3:29.86 1 1 11 Rhode Island 'C' x3:30.65 2 12 Dartmouth 'B' x3:31.71 2

Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ray Bobrownicki Brown 2.14m 7-00.25 10 2 Ivan Schmidt Soct 2.04m 6-08.25 8 3 Evan Lima Uri 2.04m 6-08.25 6 4 Brian Mc Carthy Dart 2.04m 6-08.25 5 5 Jihad Beauchman Yale 1.99m 6-06.25 4 6 AL Williams Soct 1.94m 6-04.25 3 7 Kevin Lopes Uri 1.94m 6-04.25 2 8 Matt Harmon Brown 1.89m 6-02.25 1 9 Matt Little Birm 1.84m 6-00.50 10 Thomas Wolf Har 1.84m 6-00.50 -- Darin Bray Yale NH -- Adam Moerder Har NH -- Akil Alexander Norea NH

Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Aaron Hill Norea 4.85m 15-11.00 10 2 Grant Bowen Brown 4.70m 15-05.00 8 3 Mike Murray Brown 4.55m 14-11.00 6 4 Taylor Majewski Uri 4.55m 14-11.00 5 5 Jordan Chapman Yale 4.40m 14-05.25 3.5 5 Tony Hatala Brown 4.40m 14-05.25 3.5 7 Cliff Hill Soct 4.40m 14-05.25 2 8 Matt Lachman Yale 4.25m 13-11.25 1 9 Mike Katayama Brown 4.25m 13-11.25 10 Joshua Perlman Uri 3.80m 12-05.50 10 Adam Presslr Yale 3.80m 12-05.50 10 Mark Lurie Har 3.80m 12-05.50 13 Matt Guernsey Dart 3.80m 12-05.50 13 Ryan Fitzsimmons Soct 3.80m 12-05.50 -- Adam Zucconi Uri NH -- Ryan Cuhill Norea NH -- Nick Caplan Birm NH -- Ivin Baker Har NH -- Brian Steig Norea NH -- Michael Couch Norea NH

Men Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ahmad Abdur-Rahim Dart 6.87m 22-06.50 10 2 Joe Marucheck Dart 6.85m 22-05.75 8 3 Roscell Lopez-Pitts Norea 6.75m 22-01.75 6 4 James Gudinho Umass 6.68m 21-11.00 5 5 Shomari Tahlor Yale 6.66m 21-10.25 4 6 Kevin Ferrone Brown 6.61m 21-08.25 3 7 Jeff Mc Aulay BU 6.57m 21-06.75 2 8 James Heptonstall Birm 6.52m 21-04.75 1 9 Onyechi Ezekwveche Har 6.34m 20-09.75 10 Joe Mc Cormack Umass 6.13m 20-01.50 11 Ken Voevopski BU 5.94m 19-06.00 12 Tyler Koskenoja Dart 5.83m 19-01.50 13 Henry Smith Umass 5.67m 18-07.25 14 Charles Lam Norea 5.59m 18-04.25 15 Andrew Mohr BU 5.51m 18-01.00 16 Steve Boursiquot BU 5.34m 17-06.25 17 Dan Trask Umass 5.07m 16-07.75 18 Obara Emenike Norea 4.78m 15-08.25 -- Phil Kerry Birm ND

Men Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Samyr Laine Har 14.68m 48-02.00 10 2 Lawrence Adjah Har 14.27m 46-10.00 8 3 Joe Marucheck Dart 14.21m 46-07.50 6 4 Ivan Schmidt Soct 14.14m 46-04.75 5 5 AL Williams Soct 13.98m 45-10.50 4 6 Travis Hughes Har 13.97m 45-10.00 3 7 Henry Smith Umass 13.74m 45-01.00 2 8 Alex Curlett Birm 11.81m 38-09.00 1 -- Michael Couch Norea ND -- Jihad Beauchman Yale ND

Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jeff Cretella Soct 16.54m 54-03.25 10 2 Derek Anderson Norea 16.52m 54-02.50 8 3 Taivon Mc Koy Soct 15.84m 51-11.75 6 4 Rob Kerris Dart 15.76m 51-08.50 5 5 Kristoffer Hinson Har 15.27m 50-01.25 4 6 Dave Glazier Brown 14.96m 49-01.00 3 7 Christopher Ware Har 14.91m 48-11.00 2 8 Ian Reynolds Dart 14.78m 48-06.00 1 9 Mike Mozer Dart 14.45m 47-05.00 10 Sean Bramley Uri 14.36m 47-01.50 11 Adam Gelardi Har 14.32m 46-11.75 12 Matt Brown Dart 14.26m 46-09.50 13 Nathan Lawric Yale 13.96m 45-09.75 14 John Langhausur Yale 13.20m 43-03.75 15 Andrew Hall Dart 13.16m 43-02.25 16 Steve Gamble Umass 13.03m 42-09.00 17 Alex Romano PC 10.55m 34-07.50 -- Semui Alli Norea ND -- Joseph Curran Uri ND

Men Discus Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Derek Anderson Norea 54.84m 179-11 10 2 Jake Grolenor Brown 49.04m 160-11 8 3 Kent Walls Brown 48.84m 160-03 6 4 Sean Bramley Uri 45.80m 150-03 5 5 Dave Glazier Brown 45.64m 149-09 4 6 Rob Kerris Dart 45.52m 149-04 3 7 Mike Mozer Dart 44.54m 146-01 2 8 Mustafa Abdur-Rahim Dart 44.22m 145-01 1 9 Jeff Cretella Soct 44.08m 144-07 10 Nathan Lawric Yale 43.26m 141-11 11 Christopher Ware Har 43.20m 141-09 12 Matt Brown Dart 42.40m 139-01 13 Semui Alli Norea 42.24m 138-07 14 Dan Sterba Brown 37.30m 122-04 15 James Maloney PC 36.70m 120-05 16 Steve Gamble Umass 35.36m 116-00 17 Kristoffer Hinson Har 35.20m 115-06 18 Andrew Hall Dart 35.14m 115-03 19 Joseph Curran Uri 32.04m 105-01 20 Steve Faulkner Birm 31.86m 104-06 21 Paul Chobanian Uri 30.32m 99-06

Men Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Eoghan O'Dwyer Yale 55.22m 181-02 10 2 Taivon Mc Koy Soct 52.62m 172-08 8 3 James Rhodes Har 51.42m 168-08 6 4 Daniel Godin Uri 50.42m 165-05 5 5 Mike Mozer Dart 49.56m 162-07 4 6 Charlie Deutsch Dart 49.48m 162-04 3 7 Derek Anderson Norea 48.30m 158-05 2 8 Kent Walls Brown 48.06m 157-08 1 9 Sean Bramley Uri 47.92m 157-03 10 Paul Chobanian Uri 46.82m 153-07 11 Marcus Gregg Dart 46.60m 152-11 12 Christopher Ware Har 46.50m 152-07 13 Nathan Lawric Yale 46.40m 152-03 14 Dan Sterba Brown 46.22m 151-08 15 John Moran Dart 44.98m 147-07 16 Paul Solazzo BU 43.80m 143-08 17 Joseph Curran Uri 43.02m 141-02 18 Dan Nastou Dart 41.74m 136-11 19 Brian Lananna Dart 41.66m 136-08 20 Matthew Niemczak Har 36.26m 118-11 21 Greg Jerome Soct 33.52m 110-00 22 John Langhausur Yale 32.82m 107-08 23 Peter Thwaite Birm 14.78m 48-06

Men Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Sean Furey Dart 65.92m 216-03 10 2 Tyler Koskenoja Dart 58.52m 192-00 8 3 Paul Rosiak Brown 56.68m 185-11 6 4 Andrew Hall Dart 56.00m 183-09 5 5 Michael Carr Umass 55.80m 183-01 4 6 Alex Bruccoleri Dart 53.84m 176-08 3 7 Peter Maitland BU 53.64m 176-00 2 8 Michael Randall Norea 52.88m 173-06 1 9 Mike Antonio Umass 50.98m 167-03 10 John Ebrecht BU 49.96m 163-11 11 Jamal Blackson Uri 49.60m 162-09 12 James Maloney PC 49.38m 162-00 13 Ryan Miller Soct 42.36m 139-00 14 Ricardo Parente Norea 40.64m 133-04 15 Peter Valente Umass 39.58m 129-10 16 Matt Kowalski Norea 33.18m 108-10

Men - Team Rankings - 19 Events Scored =============================================================================== 1) DARTMOUTH 139 2) BROWN 123.50 3) YALE 87.50 4) NORTHEASTERN 75 5) SOUTHERN CONNECTICUT 65 6) RHODE ISLAND 62 7) PROVIDENCE 61 8) BIRMINGHAM 44 9) HARVARD 43 10) U.MASS. 26 11) BOSTON UNIVERSITY 4