December 8, 2003

Men's Track and Field Opens Season at Home

Dec. 8, 2003

Providence, RI - Brown Track and Field opened the 2003-2004 season at home on Saturday at the Alden Invitational. Even though the Bears did not compete at full strength, there were multiple stand out performances, an exciting foreshadowing of the year to come.

The sprints were dominated by the duo of freshman Michael Pruzinsky (Wayne, NJ) and senior captain David Owen (Huntington, NY). Pruzinsky turned heads in his first meet for the Bears, winning the 55 meter dash in 6.55 and the 200 in 22.04. His performance in the 200 is a new fieldhouse record for Brown athletes. Owen took second in the 55 dash and won the 300 meter dash in 35.74. Finally, senior Daveed Diggs (El Cerrito, CA) took the 55 meter high hurdles win in a finals mark of 7.85. He ran 7.72 in the semis for his fastest time ever!

The middle distance and distance squad also had their share of champions. Junior Dallas Dissmore (Fort Irwin, CA) won his first collegiate race, the 500 meters in 1:05.70. Senior Jon Andruchow (West Warwick, RI) took first in the 800 meter run and sophomore Christopher Rigali (Holyoke, MA) did the same in the mile. Finally, junior Patrick Tarpy (Yarmouth, ME) took home the title in the 3,000 meters in 8:30.60.

The Bears' field event athletes dominated their events, too. In the high jump, sophomore Ray Bobrownicki (Avondale, PA) continued his success with a winning jump of 6'10.25''. Senior Captain Anthony Hatala (Valporaiso, IN) cleared an impressive 15'0'' in the pole vault for a personal record. This mark also earned him the athlete of the meet trophy. The Bears had both throws victories, with sophomore Jake Golenor (Redding, CA) winning the shot put with a mark of 50'00.75'' and sophomore Kent Walls (Beckley, WV) winning the weight throw with a mark of 51'09.75''.

On Sunday, the Cross Country team concluded their season with the annual awards banquet. Chris Burke (Dexter, MI) took home Freshman of the Year honors; Senior Brendan O'Keefe (Prospect Harbor, ME) was voted Most Improved; Senior Michael DeCoste (Duxbury, MA) was named Unsung Hero; Junior Jeff Gaudette (Biddeford, ME) was awarded Most Valuable Runner. Junior Patrick Tarpy (Yarmouth, ME) is captain-elect for the 2004 season.

The Bears continue action after winter recess on Saturday, January 17 at the West Point Invitational in New York.

Photos of the Alden Invitational courtesy of Dan Grossman '71


Full Results:

Brown University                                                                                              Hy-Tek's MEET MANAGER
                                                Brown University Alden Invitational                                          Page 1
                                            Brown University - Saturday December 6, 2003

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Men's 55 Meter Dash

Preliminary Results - Saturday 12/06/03 8 Advance: Top 2 Each Heat Plus Next 2 Best Times

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME HT ===== ================================= ========================= ==== == 1 Mike Pruzinsky BROWN 6.55 1 2 David Owen BROWN 6.72 3 3 Steve Bernardi BROWN 6.77 2 4 Tony Costagliola BROWN 6.79 2 5 Daveed Diggs BROWN 6.83 3 6 Mike Mc Bride BROWN 6.90 1 7 Andrew Stone HOLY CROSS 6.85 2 8 Jason Gomes BRYANT 6.95 3 9 Brian Jones BRYANT 6.97 3 10 Sean Flood HOLY CROSS 7.00 2 11 Jeff Mansfield BRYANT 7.01 2 12 William Dimauro HOLY CROSS 7.06 1 13 Manny Tavares BRYANT 7.11 1 14 Shawn David HOLY CROSS 7.12 1 15 Muhammed Carew Unattached 8.35 2

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME PTS ===== ================================= ========================= ==== ==== 1 Mike Pruzinsky BROWN 6.55 2 David Owen BROWN 6.71 3 Tony Costagliola BROWN 6.78 4 Daveed Diggs BROWN 6.86 5 Andrew Stone HOLY CROSS 6.89 6 Mike Mc Bride BROWN 6.96 7 Jason Gomes BRYANT 7.13

Men's 200 Meter Dash

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME HT PTS ===== ================================= ========================= ===== == ==== 1 Mike Pruzinsky BROWN 22.04 1 2 Ray Smith COBRAS 23.59 1 3 Corey Glidden HOLY CROSS 23.96 2 4 Mike Mc Bride BROWN 24.00 1 5 Brian Jones BRYANT 24.15 2 6 Jeff Mansfield BRYANT 24.38 2 7 Chris Puleo COBRAS 24.67 1 8 Alex Ramirez BROWN 24.70 2 9 Jim Luong RIC 26.14 2 10 Stephen Small Unattached 26.55 2

Brown University Hy-Tek's MEET MANAGER Brown University Alden Invitational Page 2 Brown University - Saturday December 6, 2003

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Men's 300 Meter Dash

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME PTS ===== ================================= ========================= ===== ==== 1 David Owen BROWN 35.74 2 Tony Costagliola BROWN 36.45

Men's 400 Meter Dash

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME PTS ===== ================================= ========================= ===== ==== 1 Chris Puleo COBRAS 51.68 2 Zack Weidner BROWN 52.09 3 Chris Morris HOLY CROSS 52.83 4 Patrick Jones HOLY CROSS 53.68 5 Josh Precourt RIC 55.81 6 Stephen Small Unattached 57.44

Men's 500 Meter Dash

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME HT PTS ===== ================================= ========================= ======= == ==== 1 Dallas Dissmore BROWN 1:05.70 1 2 Christian Tabib BROWN 1:06.25 1 3 Eldridge Gilbert BROWN 1:07.74 1 4 Ryan Young BROWN 1:07.99 2 5 Thomas Picano HOLY CROSS 1:08.08 1 6 Alex Materna HOLY CROSS 1:08.22 1 7 Robert Leader HOLY CROSS 1:09.60 1 8 Stephen Shea HOLY CROSS 1:09.71 2 9 David Lobue HOLY CROSS 1:09.77 2 10 Matt Van Kleeck BRYANT 1:11.24 2 11 Patrick Kincaid HOLY CROSS 1:12.66 2

Men's 800 Meter Run

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME PTS ===== ================================= ========================= ======= ==== 1 Jon Andruchow BROWN 1:59.16 2 Mike Keefrider BROWN 2:00.19 3 Michael Yatco HOLY CROSS 2:07.37 4 Timothy Rowell HOLY CROSS 2:09.33 5 Peter Melillo BRYANT 2:10.42 6 Randy Strauch BRYANT 2:19.10

Brown University Hy-Tek's MEET MANAGER Brown University Alden Invitational Page 3 Brown University - Saturday December 6, 2003

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Men's 1,000 Meter Run

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME PTS ===== ================================= ========================= ======= ==== 1 Tim Rudd RIC 2:36.67 2 Andrew Neil RIC 2:47.46 3 Jovan Partin RIC 2:52.27

Men's 1 Mile Run

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME PTS ===== ================================= ========================= ======= ==== 1 Chris Rigali BROWN 4:22.74 2 Tushar Gurjal BROWN 4:22.80 3 Caleb Paul BRYANT 4:25.63 4 Joe Parenteau RIC 4:32.22 5 Steve Carr BRYANT 4:47.83

Men's 3,000 Meter Run

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME PTS ===== ================================= ========================= ======== ==== 1 Pat Tarpy BROWN 8:30.60 2 Mike Piche BROWN 8:38.16 3 Jordan Kinley BROWN 8:48.42 4 Chris Burke BROWN 8:55.48 5 Jared Nelson BRYANT 9:30.10 6 Steve Barone BRYANT 9:33.83 7 Eric Lonergan RIC 9:36.62 8 Tim Goodwin RIC 9:43.03 9 Jeff Britton BRYANT 9:49.72 10 Dan Gipealone BRYANT 9:55.77 11 Mike Basilico RIC 9:58.46 12 Jason Mirsky BRYANT 10:08.40

Men's 55 Meter High Hurdles

Preliminary Results - Saturday 12/06/03 7 Advance: Top 3 Each Heat Plus Next Best Time

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME HT ===== ================================= ========================= ==== == 1 Daveed Diggs BROWN 7.72 1 2 Brian Hulse BROWN 8.15 2 3 Jason Gomes BRYANT 8.20 2 4 Christopher Bier HOLY CROSS 8.53 1 5 Alex Ramirez BROWN 8.62 1

Brown University Hy-Tek's MEET MANAGER Brown University Alden Invitational Page 4 Brown University - Saturday December 6, 2003

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Men's 55 Meter High Hurdles (Continued)

Preliminary Results - Saturday 12/06/03 7 Advance: Top 3 Each Heat Plus Next Best Time

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME HT ===== ================================= ========================= ==== == 6 Juan Mariani BRYANT 8.63 2 7 Jeff Mansfield BRYANT 8.67 2 8 Corey Glidden HOLY CROSS 8.74 2 9 Chris Matteson RIC 9.06 1 10 Matt Cutler BRYANT 9.19 2

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL TIME PTS ===== ================================= ========================= ==== ==== 1 Daveed Diggs BROWN 7.85 2 Brian Hulse BROWN 8.07 3 Jason Gomes BRYANT 8.45 4 Christopher Bier HOLY CROSS 8.56 5 Alex Ramirez BROWN 8.57 6 Juan Mariani BRYANT 8.92 - Jeff Mansfield BRYANT DNF

Men's 4x400 Meter Relay

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE RELAY AFFILIATION TIME PTS ===== =================================== ======= ==== 1 BR BROWN 3:26.85 2 BR "B" BROWN 3:33.93

Men's High Jump

Opening Height - 5'10

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL MARK PTS ===== ================================= ========================= ===== ==== 1 Ray Bobrownicki BROWN 2.09m 6'10.25 2 Matt Harmon BROWN 1.98m 6'06.00 3 Dan Newman RIC 1.88m 6'02.00 4 Daniel Ryan HOLY CROSS 1.88m 6'02.00

Brown University Hy-Tek's MEET MANAGER Brown University Alden Invitational Page 5 Brown University - Saturday December 6, 2003

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Men's Pole Vault

Opening Height - 12'

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL MARK PTS ===== ================================= ========================= ========= ==== 1 Tony Hatala BROWN 15'00.00" 4.57m 2 Mike Murray BROWN 14'06.00" 4.42m 3 Grant Bowen BROWN 14'00.00" 4.27m 4 Mike Katayama BROWN 13'06.00" 4.11m 5 Mike Hoogasian Unattached 12'06.00" 3.81m 6 John Hoogasian Unattached 10'00.00" 3.05m - Thomas Farrelly HOLY CROSS NH

Men's Long Jump

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL MARK PTS ===== ================================= ========================= ===== ==== 1 Andrew Stone HOLY CROSS 6.81m 22'04.25 2 Ray Smith COBRAS 6.52m 21'04.75 3 Matt Harmon BROWN 6.49m 21'03.50 4 Steve Bernardi BROWN 5.79m 19'00.00 5 Juan Mariani BRYANT 5.55m 18'02.50 6 Jim Luong RIC 5.36m 17'07.00 7 Manny Tavares BRYANT 4.60m 15'01.25

Men's Shot Put

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL MARK PTS ===== ================================= ========================= ====== ==== 1 Jake Golenor BROWN 15.26m 50'00.75 2 Dwayne Henclewood HOLY CROSS 14.58m 47'10.00 3 Kyle Nelthorpe HOLY CROSS 14.42m 47'03.75 4 Matt Cutler BRYANT 11.06m 36'03.50 5 Joseph Hiboon HOLY CROSS 10.08m 33'01.00 6 Thomas Barrett HOLY CROSS 9.53m 31'03.25

Men's Weight Throw

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL MARK PTS ===== ================================= ========================= ====== ==== 1 Kent Walls BROWN 15.79m 51'09.75 2 William Phelan HOLY CROSS 15.53m 50'11.50 3 Marc Piette RIC 14.03m 46'00.50 4 Nick Palazzo RIC 13.30m 43'07.75

Brown University Hy-Tek's MEET MANAGER Brown University Alden Invitational Page 6 Brown University - Saturday December 6, 2003

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Men's Weight Throw (Continued)

Finals Results - Saturday 12/06/03

PLACE ATHLETE NAME SCHOOL MARK PTS ===== ================================= ========================= ====== ==== 5 Dan Sterba BROWN 13.02m 42'08.75 6 Nicholas Carr HOLY CROSS 12.44m 40'09.75 7 Joseph Hiboon HOLY CROSS 11.76m 38'07.00 8 Stephen Laney HOLY CROSS 10.54m 34'07.00 9 Rich Palazzo RIC 10.49m 34'05.00