April 26, 2004

Men's Track and Field Compete at Penn Relays and at Home in Springtime Invitational

April 26, 2004

Philadelphia, PA/Providence RI - The men's Track and Field team participated in two exciting meets this week, marking the last weekend of competing for the Bears before the Heptagonal Championships in two weeks. Some traveled to the prestigious Penn Relays for tough competition while others stayed in Providence to take advantage of racing on their home track at the Brown Springtime Invitational (FULL RESULTS BELOW).

The 4x400 team competed at Penn, clocking the fastest time of the season for the foursome. Senior co-captain David Owen (Huntington, NY) led off, handing off to freshman Christian Tabib (Valipariso, IN). Senior Elridge Gilbert (Rockford, IL) ran third, giving the baton to junior Dallas Dissmore (Fort Irwin, CA) who anchored the relay with a split of 47.5.

Representing the distance squad, senior Matthew Emond (Green Hahbah, MA) ran the 5,000 meter race, finishing in 14:20, good for a fourth place showing at the meet, a personal best, and a top ten ranking.

Consistent as always, Ray Bobrownicki (Avondale, PA) cleared 6'11.75" in the high jump, claiming third place.

At Brown on Sunday, Owen returned from the Penn trip and made his mark at home as well. He led a 1-2 finish of the 200, with a time of 21.72. Freshman Michael Pruzinsky (Wayne, NJ) took second in 21.98. Pruzinsky also made his collegiate debut in the 100 meter dash, winning in 10.98. In the 110 high hurdles, senior Daveed Diggs (El Cerrito, CA) also took first place honors.

Freshman Paul Rosiak (Woodridge, NJ) had a great day in the javelin throw, hitting 200'1" to win the event. Senior co-captain Anthony Hatala (Valipariso, IN) also captured a win for the Bears, clearing 15'1" in the pole vault despite windy conditions. His height was matched by sophomore Michael Murray (Millford, MA), who took fourth due to missed attempts. It was an outdoor personal best for Hatala.

In the 1500 meter race, junior Patrick Tarpy (Yarmouth, ME) won the race, followed by freshman Eamon Quick (Phoenix, AZ) and sophomore Owen Washburn (Amherst, MA), allowing Brown to take places 1-3. Junior Michael Piche (Pembroke, MA) had a big personal best in the 3,000 meter steeple chase, even though it was only his second attempt at the event. He won in 9:28.49. Freshman Chris Burke (Dexter, MI) recorded a 14:50.56 in the 5,000 meter run, another personal best.

The Bears will use these highlights along with other previous accomplishments as motivation as they head into the Heptagonal Championships, which will be held at home May 8-9.

Licensed to Brown University                    Hy-Tek's Meet Manager 4/26/2004
                   Brown Springtime Invitational - 4/25/2004
                               Brown University
                                    Results

Men 100 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Mike Pruzinsky Brown 10.89 1 2 Lawrence Aidno Ccri 10.90 1 3 Sotirios Pintzopoulos Stone 11.04 1 4 Barney Borromeo Bos U. 11.21 3 5 Baffour Ampadu Bryant 11.27 2 6 Vinnie Williams Stone 11.29 1 7 Brian Jones Bryant 11.35 3 8 Harold Mateo Bent 11.38 1 8 Matt Howard Bos U. 11.38 3 10 Mark Mc Bride Assmp 11.39 4 11 Reggie Campbell Nap 11.42 3 12 Tony Costagliola Brown 11.43 2 13 Kevin Dubuc Stone 11.47 4 14 Matt Pagos Lowell 11.51 2 15 Justin Dalton Ccri 11.54 5 16 Corey Bonanno NE 11.64 5 17 Gerald Brooks Nap 11.71 4 18 Darren Stineman Bent 11.72 4 19 Ryan Mc Carthy Bent 11.77 2 20 Kevin Daniels Bent 11.85 3 20 Dave Regus Rogwil 11.85 5 22 J.P. Cormio Assmp 11.94 5 23 Robert Rennis Mercy 11.97 5 24 Maurice Rogers Ccri 12.20 5 25 Rob Schneider Bryant 12.31 6 26 Matt Cutler Bryant 12.42 6 27 Mark Grochmal Rogwil 12.52 6 28 Dan Callahan Rogwil 12.53 6 29 Orlando Falcon Mercy 12.90 7 30 Dan Block Rogwil 13.44 7 31 Muhammeed Carew Quis 26.82 7

Men 200 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 David Owen Brown 21.72 1 2 Mike Pruzinsky Brown 21.98 1 3 Lawrence Aidno Ccri 22.35 2 4 Diego Pinheiro Lowell 22.40 1 5 Matt Howard Bos U. 22.61 1 6 William Ricks Nap 22.83 3 7 Tony Costagliola Brown 22.88 3 8 Brian Jones Bryant 22.91 2 9 Eldridge Gilbert Brown 22.97 2 10 Doug Marrony Lowell 22.98 1 11 John Drinkwater Lowell 23.00 2 12 Colin Rose Bos U. 23.12 3 13 Baffour Ampadu Bryant 23.47 4 14 Jeff Mc Avlay Bos U. 23.59 3 15 pete moroni Komets 23.61 3 16 Mat Mc Ginnis Assmp 23.67 4 17 Justin Hetu Lowell 23.86 4 18 Justin Baird Bos U. 24.0h 5 19 Robert Rennis Mercy 24.15 4 20 Maurice Rogers Ccri 24.27 4 21 J.P. Cormio Assmp 24.75 4 22 Ted Kennedy PC 24.84 3 23 Derrick Trotman Eman 25.1h 5 24 Dan Block Rogwil 27.1h 5 -- Matt Adler Bos U. DNF 1

Men 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Lucjan Zaborowski Bos U. 49.15 1 2 Barry Graham Bos U. 49.37 2 3 Dallas Dissmore Brown 49.76 1 4 Doug Marrony Lowell 49.79 1 5 Andre Nacane Bos U. 49.84 1 6 John Drinkwater Lowell 49.86 2 7 Diego Pinheiro Lowell 49.88 1 8 Colin Rose Bos U. 50.26 2 8 Matt Howard Bos U. 50.26 1 10 William Ricks Nap 50.89 3 11 Richard Jones PC 51.02 2 12 Eldridge Gilbert Brown 51.83 2 13 Paul Viggiano Stone 51.91 3 14 Noal Downey Stone 52.92 3 15 pete moroni Komets 53.03 3 16 Joe Brennan Bryant 53.14 4 17 Justin Baird Bos U. 53.40 3 18 Dimitry Vincent Nap 53.62 4 19 Trent Mac Casland Bent 54.01 4 20 Chris Leonardo Bent 54.14 5 21 Steve Jacobs Bent 54.18 4 22 Jim Watts Bos U. 54.67 4 23 Keith Douglas Rogwil 54.94 5 24 Michael Needham Unattached 55.07 5 25 Mike Lofrumento PC 55.52 4 26 Kevin Koelsch Bent 56.08 5 27 Matt Cutler Bryant 56.16 6 28 Demetrius Bobo Bryant 57.49 6 29 Derrick Trotman Eman 58.83 6

Men 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Fran Gaurdabacio Stone 1:57.23 2 David Proctor Unattached 1:57.44 3 Matt Crimmin Brown 1:58.35 4 Erick Colon Lowell 1:58.46 5 Mike Keefrider Brown 1:58.60 6 Andy Silvia NE 1:58.94 7 James Dugan Rogwil 1:59.00 8 Dan Lafave BC 1:59.05 9 Jason Perocho Nap 1:59.44 10 Caleb Paul Bryant 1:59.87 11 Tom Geer PC 1:59.88 12 Jason Gastil Lowell 1:59.93 13 Dave O'Grady Bent 2:00.45 14 Geoff Rhizor Bos U. 2:00.82 15 John Lux Bos U. 2:00.92 16 Dan Robb PC 2:01.17 17 Ron Lutkins Lowell 2:02.46 18 odinga bascom Mercy 2:03.53 19 Tim Catoggio Stone 2:04.90 20 Tim Murphy HC 2:05.30 21 Spencer Bellott Bos U. 2:05.56 22 Carlos Escobar Eman 2:05.97 23 Patrick Kincaid HC 2:06.28 24 ED Roos PC 2:06.79 25 Eric Estrada Ccri 2:06.92 26 luis rodrigues Komets 2:07.06 27 Jason Miasky Bryant 2:07.35 28 Patrick Clifford HC 2:07.49 29 Jason Evans Bent 2:07.96 30 Dave Strumski Rogwil 2:09.22 31 Matt Favalero Lowell 2:10.79 32 Matt Van Kleeck Bryant 2:11.19 33 Carlos Neves Rogwil 2:14.22 34 Mike Hanson Rogwil 2:14.26 35 Peter Melillo Bryant 2:14.93 36 Adam Evans Bent 2:15.70 37 Wesley Neil Nap 2:19.81 38 Randy Strauch Bryant 2:23.66 39 Ryan Bonner Bryant 2:24.45 40 Robert Teple Ccri 2:27.69

Men 1500 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Pat Tarpy Brown 3:54.24 2 Eamon Quick Brown 3:59.99 3 Owen Washburn Brown 4:01.96 4 Cullen Hagan Unattached 4:02.11 5 Tushar Gurjal Brown 4:02.62 6 Mike Callahan Lowell 4:03.05 7 Jon Kotulak Stone 4:03.51 8 Craig White Nap 4:03.58 9 Jonathan Serrell Nap 4:03.75 10 Nick Weidman PC 4:05.88 11 Lucas Burke Nap 4:07.56 12 James Clifford HC 4:08.72 13 Eric Newman Unattached 4:10.41 14 Jared Paul NE 4:11.17 15 Dan Sieciewicz Bos U. 4:13.07 16 Jason Evans Bent 4:16.37 17 Steve Carr Bryant 4:16.98 18 Randy Brodeur HC 4:18.22 19 Carlos Escobar Eman 4:18.87 20 Tim Faubert Bent 4:18.88 21 Kiran Umapathy Bos U. 4:19.12 22 Greg Sinnott Bos U. 4:19.14 23 Ryan Spinney Bent 4:19.23 24 Mike Killam Bent 4:19.75 25 Dave Strumski Rogwil 4:21.51 26 Bruce Nicely Lowell 4:21.79 27 Matt Griesbach Bos U. 4:22.84 28 Jared Nelson Bryant 4:23.57 29 Mathew Vvercollone PC 4:24.30 30 Luke Gliganic Bos U. 4:27.17 31 steve zolotas HC 4:27.46 32 Tim Clapes Assmp 4:29.77 33 odinga bascom Mercy 4:32.06 34 Jeff Britton Bryant 4:35.13 35 Brian Burlas Assmp 4:36.80 36 Edward Murray Mercy 4:41.55 37 Conor Fitzpatrick HC 4:42.62 38 Mike Hanson Rogwil 4:44.97 39 Robert Teple Ccri 4:57.54

Men 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Pat Guidera PC 14:40.25 2 Joe Dione PC 14:44.55 3 Ben Pollock PC 14:49.00 4 Chris Burke Brown 14:50.56 5 Nick Neely Brown 15:18.81 6 Matt Kinback PC 15:35.56 7 Mike Owens West TC 16:04.92 8 Jon Buell Rogwil 16:06.61 9 Steve Batcheller Bent 16:07.40 10 Jim Brady Bent 16:35.44 11 Chris Goffredo Rogwil 18:31.40

Men 110 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Daveed Diggs Brown 14.82 1 2 Brian Hulse Brown 15.42 1 3 Keith Normand BC 15.62 1 4 Justin Hetu Lowell 15.78 1 4 James Arredondo Bent 15.78 2 6 Jason Gomez Bryant 15.95 1 7 Brahduh Beloin Assmp 16.25 2 8 Jzirus Oxendine Eman 16.31 2 9 Alex Ramirez Brown 16.38 2 10 Juan Mariani Bryant 16.47 3 11 Ryan Sullivan BC 17.02 1 12 Joseph Nadro Unattached 18.99 3

Men 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jeff Meehan Lowell 55.02 1 2 Christian Tabib Brown 56.69 1 3 Justin Dalton Ccri 57.26 1 4 Keith Normart BC 57.43 1 5 Gerald Brooks Nap 59.00 2 6 Chris Bier HC 59.50 1 7 Jason Gomez Bryant 1:02.49 2 8 James Arredondo Bent 1:02.67 1 9 Steve Small HC 1:03.86 2 10 Mark Grochmal Rogwil 1:11.07 2

Men 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Mike Piche Brown 9:28.49 2 Neil Hamel Brown 9:56.28 3 Sean Burbank Bent 10:19.10 4 Steve Barone Bryant 10:24.35 5 Jim Mc Keon HC 10:33.05 6 Will Davidian NE 10:45.64 7 Jeremy Madow Assmp 10:49.51 8 Cameron Bellao Merr 11:00.84

Men 4x100 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Boston College 42.54 1 2 Brown 42.74 1 3 Stonehill 43.27 1 4 Bryant 44.29 2 5 Bentley 44.60 1 6 C.C.R.I. 44.73 1 7 Naval Academy Prep 44.74 2 8 Boston University 45.12 2 -- Northeastern DQ 1

Men 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Naval Academy Prep 3:37.67 2 Roger Williams 3:52.85

Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Adrian Shears Gbtc 1.99m 6-06.25 2 Dana Burbank Stone 1.94m 6-04.25 3 Matt Harmon Brown 1.94m 6-04.25 4 Todd Kapostasy Brown 1.84m 6-00.50 5 Jzirus Oxendine Eman 1.76m 5-09.25 5 Dan Ryan HC 1.76m 5-09.25 7 Matthew Zompa Ccri 1.76m 5-09.25 -- Matt Cutler Bryant NH

Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Tony Hatala Brown 4.60m 15-01.00 2 Aaron Hill NE 4.60m 15-01.00 3 Ryan Cahill NE 4.60m 15-01.00 4 Mike Murray Brown 4.60m 15-01.00 5 Grant Bowen Brown 4.45m 14-07.25 6 Brad Bowers Unattached 4.45m 14-07.25 7 Mike Katayama Brown 4.15m 13-07.25 8 Jason Mayer BC 3.70m 12-01.50 9 Ryan Sullivan BC 3.70m 12-01.50 10 Rob Schneider Bryant 3.55m 11-07.75 -- John Hoogasian Unattached NH -- Tom Farrelly HC NH -- Brian Steig NE NH

Men Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Isiah Grigg NE 7.04m 23-01.25 2 Ray Smith Unattached 6.97m 22-10.50 3 Kevin Ferrone Brown 6.60m 21-08.00 4 Steve Bernardi Brown 6.57m 21-06.75 5 Jeff Mc Avlay Bos U. 6.25m 20-06.25 6 Baffour Ampadu Bryant 6.14m 20-01.75 7 Juan Mariani Bryant 6.09m 19-11.75 8 Jzirus Oxendine Eman 5.86m 19-02.75 9 Matthew Zompa Ccri 5.75m 18-10.50 10 Dan Kennedy Unattached 5.73m 18-09.75 11 Steven Boursiquot Bos U. 5.63m 18-05.75 12 Jay Oimarzio Merr 5.60m 18-04.50 13 Matt Cutler Bryant 5.01m 16-05.25 -- Darren Stineman Bent ND -- Andrew Mohr Bos U. ND -- Ken Vovoedski Bos U. ND

Men Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Raheim Greenridge Gbtc 15.05m 49-04.50 2 Dante Marshall Nap 14.10m 46-03.25 3 Ken Vovoedski Bos U. 12.05m 39-06.50 -- Juan Mariani Bryant ND -- Dan Ryan HC ND

Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jake Golenor Brown 16.00m 52-06.00 2 Dave Glazier Brown 15.02m 49-03.50 3 Dwayne Henclewood HC 14.45m 47-05.00 4 Joe Kowalczyk Assmp 13.64m 44-09.00 5 Azizi Seixas HC 13.50m 44-03.50 6 Michael Nessralla Bryant 12.36m 40-06.75 7 Alex Romano PC 11.01m 36-01.50 8 Jon Yeshucas Assmp 10.69m 35-01.00 9 Matt Cutler Bryant 10.62m 34-10.25 10 Brian Menard Assmp 10.42m 34-02.25 11 Brad Boulahger Assmp 10.25m 33-07.50 12 Joe Hibdon HC 10.16m 33-04.00 13 Steve Virgillio HC 9.75m 32-00.00 14 Christian Gomez Eman 9.44m 30-11.75 15 Brett Adell Eman 8.52m 27-11.50 16 Christopher Nezivar Eman 8.49m 27-10.25

Men Discus Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jake Golenor Brown 47.18m 154-09 2 Kent Walls Brown 46.36m 152-01 3 Dave Glazier Brown 44.90m 147-04 4 Michael Nessralla Bryant 44.14m 144-10 5 Dwayne Henclewood HC 43.48m 142-08 6 Joe Kowalczyk Assmp 41.78m 137-01 7 Dan Sterba Brown 40.14m 131-08 8 Alessio Trabelsi Bryant 38.46m 126-02 9 Mark Mc Bride Assmp 37.24m 122-02 10 Bill Phelan HC 35.96m 118-00 11 Jon Caruana Bent 32.86m 107-10 12 Joe Hibdon HC 30.82m 101-01 13 Michael Heroux Ccri 30.52m 100-01 14 Brett Adell Eman 29.46m 96-08 15 Tom Barrett HC 29.08m 95-05 16 Nicholas Carr HC 27.06m 88-09 17 Christopher Nezivar Eman 26.28m 86-03 18 Brad Boulahger Assmp 25.66m 84-02 19 Eddy Bazile Bryant 25.44m 83-05 20 Christian Gomez Eman 22.92m 75-02 -- Steve Laney HC ND

Men Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Vincent Tortorella Unattached 64.70m 212-03 2 Bill Phelan HC 48.00m 157-06 3 Nate Potter Lowell 47.70m 156-06 4 Sarean Kao Ccri 47.20m 154-10 5 Bob Petterson Assmp 42.80m 140-05 6 Jonathan Reynolds Ccri 41.70m 136-10 7 Paul Solozza Bos U. 41.00m 134-06 8 Pat Filice BC 40.90m 134-02 9 David Lucia BC 40.80m 133-10 10 Henry Kwong Bryant 36.20m 118-09 11 Michael Podgorski Ccri 33.90m 111-03 12 Michael Nessralla Bryant 33.70m 110-07 13 Alessio Trabelsi Bryant 23.70m 77-09 -- Dan Sterba Brown ND -- Kent Walls Brown ND -- Nicholas Carr HC ND -- Steve Laney HC ND

Men Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Paul Rosiak Brown 61.00m 200-01 2 Scott Viafore Tzone 59.76m 196-01 3 Pete Maitland Bos U. 55.98m 183-08 4 Bobby Weinstein Tzone 55.82m 183-02 5 Nick Ward Bryant 54.92m 180-02 6 Brenner Abbott Unattached 54.52m 178-10 7 Brian Irwin Gbtc 51.94m 170-05 8 Greg Ciparelli BC 49.70m 163-01 9 Stephen Naclerio BC 49.32m 161-10 10 John Ebrecht Bos U. 48.64m 159-07 11 Ricardo Parente NE 46.78m 153-06 12 James Maloney PC 46.34m 152-00 13 Brian Dwyer Stone 44.32m 145-05 14 Brahduh Beloin Assmp 42.32m 138-10 15 Steve Virgillio HC 42.20m 138-05 16 Brad Boulahger Assmp 33.44m 109-08 17 Tom Barrett HC 31.46m 103-02 18 Michael Heroux Ccri 31.06m 101-11 19 Brett Adell Eman 25.30m 83-00 20 Tim Roy Eman 23.84m 78-02