Men's Swimming Squeaks Past Army, 121-120

Jan. 28, 2004

The Brown Men's Swimming Team defeated Army 121-120 Wednesday afternoon at the Smith Swim Center. Brown won 6 of 11 events, taking top two finishes in 10 of them.

The Bears started off with a bang taking a first place finish in the 400-yard medley relay. Swimming ahead of their competition by five seconds was seniors Jefferson Moors (Novi, MI), Brian Wood (Ridgefield, CT), Max Allen (Casy, NC) and PJ Santoro (Concord, MA).

In the third event of the day, the 200-yard free, the Bears took a 2-3 finish with junior Tim Wang (South Pasadena, CA) and sophomore Eric Brumberg (Sewell, NJ). In the following event, the 50-yard free, junior Matt Zimmerman (Greensboro, NC) placed second for Brown.

The Bears pulled ahead in the next four events of the day. In the 200-yard IM, 200-yard butterfly, and 100-yard free Brown took 1-2 finishes. In the IM, Moors and freshman Michael O'Mara (Reno, NV) were the top finishers, while Allen and junior Matt DelMastro (Whitby, ONT) repeated a 1-2 finish in the butterfly and Wang and Zimmerman in the 100-yard free.

In the 200-yard backstroke, Brumberg kept the Bears going with a first place finish, four seconds ahead of his competition. Moors took a second place finish in the 9th event of the day, the 500-yard free with a time of 4:49.72.

In the 200-yard breaststroke, the Bears continued to dominate, finishing in the top three spots with Santoro, DelMastro, and Wood all finishing strong.

In the last event of the day, the Bears took second in the 400-yard free relay with Wang, Brumberg, Zimmerman, and Allen.

In the diving competition, freshman Matthew Freitas (Chelmsford, MA) took a second place finish in both the one and three meter events.

Brown will return to action February 7 when it will travel to Columbia to take on Columbia and Yale at 1:00 p.m.

Brown University 2004 Brown Men vs Army - 1/28/04 Results

Event 1 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Brown University Men 'A' 3:29.25 1) Moors, Jefferson 04 2) Wood, Brian 04 3) Allen, Max 04 4) Santoro, PJ 04 56.60 3:29.25 2 Army Men 'A' 3:36.11 1) Schmidt, Paul 06 2) Michaelson, Drew 07 3) Rodriguez, Sebastian 05 4) Artley, Ross 07 59.84 3:36.11 3 Brown University Men 'B' 3:37.81 1) Sharkey, Brian 2) Payton, Tom 07 3) Del Mastro, Matt 05 4) Hedberg, Bill 06 1:02.88 3:37.81 4 Army Men 'C' 3:44.21 1) Lewis, Charles 04 2) Schmidt, Bill 05 3) Zilinski, Dennis 04 4) Soderberg, Mike 07 53.50 3:44.21 5 Brown University Men 'C' x3:49.15 1) Cronin, CJ 05 2) O'Mara, Michael 07 3) McDonald, Ben 07 4) Hammond, Mike 07 49.92 3:49.15 6 Army Men 'B' x3:51.61 1) Hertling, Scott 05 2) Coward, Bryan 07 3) Nelson, Curt 07 4) Abruzzese, Kyle 06 1:06.06 3:51.61

Event 2 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Burke, Kevin 05 ARMYM 9:55.65 27.37 56.83 1:26.58 1:56.36 2:26.22 2:55.96 3:25.65 3:55.13 4:24.96 4:54.74 5:24.47 5:54.55 6:24.75 6:54.92 7:25.06 7:55.26 8:25.50 8:55.94 9:26.19 9:55.65 2 Dason, Nick 06 ARMYM 10:09.31 28.47 58.93 1:29.71 2:00.19 2:30.54 3:00.69 3:31.02 4:01.44 4:31.73 5:02.38 5:32.95 6:03.28 6:33.81 7:04.45 7:35.08 8:05.80 8:36.71 9:07.66 9:38.69 10:09.31 3 Williams, Trey 06 ARMYM 10:15.74 27.90 57.57 1:27.77 1:58.15 2:28.26 2:59.06 3:30.18 4:01.23 4:32.37 5:03.39 5:34.33 6:05.54 6:36.95 7:08.28 7:39.49 8:10.77 8:42.37 9:13.90 9:45.45 10:15.74 4 Hammond, Mike 07 BUM 11:35.36 29.38 1:01.71 1:35.50 2:09.89 2:44.82 3:19.88 3:55.13 4:30.36 5:05.75 5:41.29 6:16.72 6:52.22 7:28.15 8:03.73 8:39.16 9:14.73 9:50.33 10:25.96 11:01.10 11:35.36 5 Hedberg, Bill 06 BUM 12:32.64 32.89 1:10.21 1:48.68 2:27.14 3:05.92 3:45.51 4:24.55 5:03.12 5:41.59 6:19.16 6:57.63 7:36.33 8:14.72 8:53.34 9:31.11 10:08.87 10:45.46 11:22.10 11:58.98 12:32.64

Event 3 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Ruthenberg, Efri 07 ARMYM 1:43.23 24.49 51.26 1:17.61 1:43.23 2 Wang, Tim 05 BUM 1:44.38 24.44 51.08 1:18.15 1:44.38 3 Brumberg, Eric 06 BUM 1:44.48 24.79 51.32 1:18.01 1:44.48 4 Sharpin, Andrew 05 BUM 1:46.71 24.94 52.14 1:19.77 1:46.71 5 Goracy, Matt 06 BUM x1:47.72 25.47 52.87 1:20.39 1:47.72 6 Disbrow, Zach 07 ARMYM 1:48.07 25.26 52.80 1:20.63 1:48.07 7 Beck, Nick 06 ARMYM 1:50.53 25.93 53.64 1:21.98 1:50.53

Event 4 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Miller, Steve 05 ARMYM 21.92 2 Zimmerman, Matt 05 BUM 22.00 3 Babbitt, Richard 05 ARMYM 22.12 4 Santoro, PJ 04 BUM 22.13 5 Payton, Tom 07 BUM 22.16 6 Abruzzese, Kyle 06 ARMYM 22.89

Event 5 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Moors, Jefferson 04 BUM 1:54.78 24.45 53.00 1:26.90 1:54.78 2 O'Mara, Michael 07 BUM 1:58.55 26.83 56.67 1:31.07 1:58.55 3 Artley, Ross 07 ARMYM 1:59.05 25.08 55.00 1:30.92 1:59.05 4 Hertling, Scott 05 ARMYM 2:02.28 27.51 57.16 1:33.79 2:02.28 5 Wood, Brian 04 BUM 2:02.97 26.69 59.12 1:33.39 2:02.97 6 Cronin, CJ 05 BUM x2:03.29 25.11 55.38 1:33.20 2:03.29 7 Nelson, Curt 07 ARMYM 2:08.44 27.28 1:00.81 1:37.89 2:08.44

Event 6 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Allen, Max 04 BUM 1:54.00 25.38 53.86 1:24.05 1:54.00 2 Del Mastro, Matt 05 BUM 1:56.77 26.30 55.99 1:26.07 1:56.77 3 Disbrow, Zach 07 ARMYM 1:57.01 26.11 56.08 1:26.97 1:57.01 4 Zilinski, Dennis 04 ARMYM 1:58.65 27.09 56.96 1:26.93 1:58.65 5 Rodriguez, Sebastian 05 ARMYM 1:58.91 26.98 58.06 1:30.03 1:58.91 6 Goracy, Matt 06 BUM 1:59.48 26.93 57.21 1:28.47 1:59.48 7 Beck, Nick 06 ARMYM x2:04.87 27.74 58.88 1:31.43 2:04.87

Event 7 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Wang, Tim 05 BUM 47.41 23.19 47.41 2 Zimmerman, Matt 05 BUM 47.83 22.91 47.83 3 Babbitt, Richard 05 ARMYM 47.98 23.37 47.98 4 Miller, Steve 05 ARMYM 48.51 23.06 48.51 5 Payton, Tom 07 BUM 49.26 24.13 49.26 6 Abruzzese, Kyle 06 ARMYM 50.47 24.01 50.47 7 Soderberg, Mike 07 ARMYM x50.53 24.39 50.53 8 McDonald, Ben 07 BUM x50.55 24.26 50.55

Event 8 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Brumberg, Eric 06 BUM 1:54.67 27.04 55.55 1:24.90 1:54.67 2 Schmidt, Paul 06 ARMYM 1:58.66 28.02 57.80 1:28.18 1:58.66 3 Hertling, Scott 05 ARMYM 1:59.88 29.26 59.28 1:29.26 1:59.88 4 Sharkey, Brian BUM 2:01.35 28.72 59.54 1:30.38 2:01.35 5 Lewis, Charles 04 ARMYM 2:02.15 29.38 1:00.61 1:32.03 2:02.15 6 O'Mara, Michael 07 BUM 2:02.49 28.96 59.79 1:31.60 2:02.49

Event 9 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Ruthenberg, Efri 07 ARMYM 4:46.33 25.69 53.24 1:21.73 1:50.72 2:19.99 2:49.60 3:19.49 3:48.81 4:17.48 4:46.33 2 Moors, Jefferson 04 BUM 4:49.72 25.26 52.40 1:20.57 1:49.40 2:19.04 2:49.08 3:19.65 3:49.91 4:20.38 4:49.72 3 Sharpin, Andrew 05 BUM 4:51.36 25.92 54.21 1:23.75 1:53.81 2:23.75 2:53.84 3:23.88 3:53.88 4:23.57 4:51.36 4 Burke, Kevin 05 ARMYM 4:51.49 26.80 55.62 1:24.78 1:54.13 2:23.71 2:53.77 3:23.83 3:53.81 4:23.24 4:51.49 5 Disbrow, Zach 07 ARMYM 4:55.98 26.86 56.07 1:26.46 1:56.88 2:27.67 2:57.87 3:28.40 3:58.92 4:28.47 4:55.98 6 Dason, Nick 06 ARMYM x4:58.08 27.49 57.21 1:27.28 1:57.40 2:27.44 2:57.32 3:27.58 3:57.71 4:28.23 4:58.08 7 McDonald, Ben 07 BUM 5:26.02 27.94 59.02 1:31.88 2:05.19 2:39.08 3:13.03 3:46.73 4:20.98 4:53.38 5:26.02

Event 10 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Santoro, PJ 04 BUM 2:07.11 29.50 1:00.87 1:33.10 2:07.11 2 Del Mastro, Matt 05 BUM 2:10.94 30.52 1:03.72 1:36.77 2:10.94 3 Wood, Brian 04 BUM 2:12.94 29.38 1:02.32 1:36.78 2:12.94 4 Michaelson, Drew 07 ARMYM 2:13.95 30.72 1:04.45 1:39.36 2:13.95 5 Schmidt, Bill 05 ARMYM 2:18.47 31.26 1:06.27 1:42.21 2:18.47 6 Cronin, CJ 05 BUM x2:24.91 32.70 1:08.84 1:45.99 2:24.91 7 Coward, Bryan 07 ARMYM 2:26.73 33.17 1:10.12 1:48.12 2:26.73 -- Hammond, Mike 07 BUM X2:32.48 33.49 1:12.25 1:52.09 2:32.48

Event 11 Men 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Army Men 'A' 3:08.19 22.62 47.32 1:09.77 1:34.51 1:57.41 2:21.76 2:43.85 3:08.19 2 Brown University Men 'A' 3:08.85 1) Wang, Tim 05 2) Zimmerman, Matt 05 3) Brumberg, Eric 06 4) Allen, Max 04 23.52 48.03 1:10.06 1:34.57 1:57.42 2:22.85 2:45.11 3:08.85 3 Brown University Men 'B' 3:17.02 1) Hedberg, Bill 06 2) Sharkey, Brian 3) Sharpin, Andrew 05 4) Goracy, Matt 06 23.64 49.15 1:12.46 1:38.84 2:02.04 2:28.49 2:51.60 3:17.02 4 Army Men 'B' 3:19.46 24.89 51.16 1:13.81 1:39.72 2:03.45 2:30.49 2:54.42 3:19.46