Recap | Results

Licensed to Percy Uris Natatorium - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/29/2011 06:41 PM
              Brown University at Columbia University - 1/29/2011              
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collazo, Jason            SO Columbia-MR               NT     319.20    9  
  2 Borghi, Michaelangelo     SO Columbia-MR               NT     274.21    4  
  3 Levkoff, David            SR Columbia-MR               NT     246.31    3  
  4 Feldman, Jon              JR Brown-NE                  NT     227.93    2  
  5 Daniels, Dylan S          FR Brown-NE                  NT     178.06    1  
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Columbia University-MR  'A'                            NT    1:32.17   11  
     1) Bailey, Johnny H JR             2) r:NRT Mai, Erik SO             
     3) r:NRT Esquen, Bruno JR          4) r:NRT Powell, Adam SR          
              23.63       50.41 (26.78)     1:12.54 (22.13)     1:32.17 (19.63)
  2 Brown University-NE  'A'                               NT    1:33.83    4  
     1) Kikuchi, Ryan R SR              2) r:+0.13 Carlucci, Conor SR     
     3) r:+0.24 Juhn, Timothy JR        4) r:+0.19 Hunter, James JR       
              24.54       50.50 (25.96)     1:12.88 (22.38)     1:33.83 (20.95)
  3 Columbia University-MR  'B'                            NT    1:35.10    2  
     1) Dougherty, Patrick M SO         2) r:+0.34 Sidman, John-Howard JR 
     3) r:+0.26 Schultz, Kai FR         4) r:+0.20 Wright, John SO        
              24.44       51.26 (26.82)     1:14.12 (22.86)     1:35.10 (20.98)
  4 Brown University-NE  'B'                               NT    1:37.01  
     1) McVicker, Mike SO               2) r:-0.02 Gayton, John JR        
     3) r:+0.09 Johnson, Mike SO        4) r:+0.12 Gonzalez, David FR     
              24.55       52.64 (28.09)     1:15.92 (23.28)     1:37.01 (21.09)
  5 Columbia University-MR  'C'                            NT   x1:39.10  
     1) Mormann, Nate SR                2) r:NRT Swallow, Matthew FR      
     3) r:NRT Fitzpatrick, Chris SR     4) r:NRT Falk-Wallace, Richard JR 
              26.04       52.70 (26.66)     1:17.02 (24.32)     1:39.10 (22.08)
  6 Columbia University-MR  'D'                            NT   x1:40.32  
     1) Mayer, Karl A SO                2) r:NRT Yamada, Kent FR          
     3) r:NRT Fineman, Richard SO       4) r:NRT Falk-Wallace, William FR 
              25.24       53.32 (28.08)     1:18.37 (25.05)     1:40.32 (21.95)
 
Event 3  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mackenzie, Sean P         SO Columbia-MR               NT    9:39.51    9  
              25.93       54.43 (28.50)     1:23.26 (28.83)     1:52.24 (28.98)
        2:20.98 (28.74)     2:49.89 (28.91)     3:18.92 (29.03)     3:48.24 (29.32)
        4:17.43 (29.19)     4:46.43 (29.00)     5:15.60 (29.17)     5:44.90 (29.30)
        6:14.17 (29.27)     6:43.53 (29.36)     7:12.53 (29.00)     7:41.53 (29.00)
        8:11.02 (29.49)     8:40.33 (29.31)     9:09.95 (29.62)     9:39.51 (29.56)
  2 Fujinaka, Danny R         FR Brown-NE                  NT    9:41.46    4  
     r:+0.82  26.16       54.67 (28.51)     1:23.59 (28.92)     1:52.83 (29.24)
        2:22.24 (29.41)     2:51.43 (29.19)     3:20.63 (29.20)     3:49.84 (29.21)
        4:19.47 (29.63)     4:48.58 (29.11)     5:17.55 (28.97)     5:46.69 (29.14)
        6:15.75 (29.06)     6:45.20 (29.45)     7:14.74 (29.54)     7:44.22 (29.48)
        8:13.91 (29.69)     8:43.58 (29.67)     9:12.98 (29.40)     9:41.46 (28.48)
  3 Akers-Campbell, Seth      FR Brown-NE                  NT    9:42.53    3  
     r:+0.76  26.59       55.42 (28.83)     1:24.92 (29.50)     1:54.47 (29.55)
        2:23.82 (29.35)     2:53.09 (29.27)     3:22.48 (29.39)     3:51.95 (29.47)
        4:21.33 (29.38)     4:50.61 (29.28)     5:19.92 (29.31)     5:49.51 (29.59)
        6:19.02 (29.51)     6:48.04 (29.02)     7:17.37 (29.33)     7:46.86 (29.49)
        8:15.35 (28.49)     8:44.47 (29.12)     9:13.60 (29.13)     9:42.53 (28.93)
  4 Stephenson, Harry C       FR Columbia-MR               NT    9:46.31    2  
     r:+0.76  27.14       55.99 (28.85)     1:25.28 (29.29)     1:54.58 (29.30)
        2:23.88 (29.30)     2:52.94 (29.06)     3:22.25 (29.31)     3:51.55 (29.30)
        4:21.01 (29.46)     4:50.46 (29.45)     5:19.94 (29.48)     5:49.77 (29.83)
        6:19.43 (29.66)     6:48.94 (29.51)     7:18.31 (29.37)     7:47.73 (29.42)
        8:17.25 (29.52)     8:47.35 (30.10)     9:17.17 (29.82)     9:46.31 (29.14)
  5 Smith, Alex               JR Columbia-MR               NT    9:52.46    1  
              26.84       55.98 (29.14)     1:25.46 (29.48)     1:55.20 (29.74)
        2:24.65 (29.45)     2:54.34 (29.69)     3:24.19 (29.85)     3:53.99 (29.80)
        4:23.79 (29.80)     4:53.92 (30.13)     5:23.73 (29.81)     5:53.79 (30.06)
        6:23.76 (29.97)     6:53.73 (29.97)     7:23.71 (29.98)     7:53.51 (29.80)
        8:23.33 (29.82)     8:53.36 (30.03)     9:23.55 (30.19)     9:52.46 (28.91)
  6 Hug, John C               SO Brown-NE                  NT    9:59.92  
     r:+0.95  27.13       56.66 (29.53)     1:26.49 (29.83)     1:56.51 (30.02)
        2:26.43 (29.92)     2:56.58 (30.15)     3:26.83 (30.25)     3:56.71 (29.88)
        4:26.74 (30.03)     4:56.79 (30.05)     5:26.90 (30.11)     5:57.06 (30.16)
        6:27.12 (30.06)     6:57.08 (29.96)     7:27.18 (30.10)     7:57.25 (30.07)
        8:27.08 (29.83)     8:57.56 (30.48)     9:27.60 (30.04)     9:59.92 (32.32)
  7 Speroni, Samuel J         SR Brown-NE                  NT  x10:02.92  
              27.29       56.61 (29.32)     1:26.11 (29.50)     1:55.67 (29.56)
        2:25.25 (29.58)     2:55.35 (30.10)     3:25.37 (30.02)     3:55.63 (30.26)
        4:26.14 (30.51)     4:56.81 (30.67)     5:27.34 (30.53)     5:58.20 (30.86)
        6:28.70 (30.50)     6:59.86 (31.16)     7:31.09 (31.23)     8:02.08 (30.99)
        8:32.98 (30.90)     9:03.75 (30.77)     9:33.91 (30.16)    10:02.92 (29.01)
 
Event 4  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Hyun                 SR Columbia-MR               NT    1:38.91    9  
              23.03       48.63 (25.60)     1:13.54 (24.91)     1:38.91 (25.37)
  2 Hunter, James S           JR Brown-NE                  NT    1:41.94    4  
     r:+0.70  23.45       48.86 (25.41)     1:14.85 (25.99)     1:41.94 (27.09)
  3 Traub, Eric S             FR Columbia-MR               NT    1:43.27    3  
     r:+0.88  24.28       50.65 (26.37)     1:16.57 (25.92)     1:43.27 (26.70)
  4 Wright, John A            SO Columbia-MR               NT    1:43.54    2  
              24.03       50.29 (26.26)     1:17.11 (26.82)     1:43.54 (26.43)
  5 Gaissert, Philipp Y       FR Columbia-MR               NT   x1:44.32  
              24.65       51.47 (26.82)     1:18.18 (26.71)     1:44.32 (26.14)
  6 Johnson, Mike A           SO Brown-NE                  NT    1:47.58    1  
     r:+0.84  24.70       51.68 (26.98)     1:19.46 (27.78)     1:47.58 (28.12)
  7 Katz, Andrew              SO Brown-NE                  NT    1:50.94  
              25.27       53.29 (28.02)     1:21.85 (28.56)     1:50.94 (29.09)
 -- Zhai, Kevin L             JR Columbia-MR               NT   X1:50.58  
     r:+0.67  25.76       53.07 (27.31)     1:21.30 (28.23)     1:50.58 (29.28)
 -- Zambeli-Ljepovic, Alan M  FR Columbia-MR               NT   X1:51.55  
              26.57       54.69 (28.12)     1:23.29 (28.60)     1:51.55 (28.26)
 -- Fineman, Richard A        SO Columbia-MR               NT   X1:52.96  
     r:+0.76  26.57       55.48 (28.91)     1:24.51 (29.03)     1:52.96 (28.45)
 
Event 5  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Johnny H          JR Columbia-MR               NT      51.63    9  
              25.26       51.63 (26.37)                                        
  2 Kikuchi, Ryan R           SR Brown-NE                  NT      51.93    4  
              25.45       51.93 (26.48)                                        
  3 Dougherty, Patrick M      SO Columbia-MR               NT      52.03    3  
              25.45       52.03 (26.58)                                        
  4 Hunter, Paul E            FR Brown-NE                  NT      52.25    2  
              25.27       52.25 (26.98)                                        
  5 Mayer, Karl A             SO Columbia-MR               NT      53.88    1  
              26.34       53.88 (27.54)                                        
  6 Slater, Ian P             SO Brown-NE                  NT      54.15  
              26.66       54.15 (27.49)                                        
  7 Williams, Taylor T        SO Brown-NE                  NT     x55.68  
              27.46       55.68 (28.22)                                        
  8 Mormann, Nate             SR Columbia-MR               NT     x56.09  
              27.40       56.09 (28.69)                                        
 
Event 6  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlucci, Conor A         SR Brown-NE                  NT      57.57    9  
     r:+0.74  27.66       57.57 (29.91)                                        
  2 Swallow, Matthew S        FR Columbia-MR               NT      58.38    4  
              27.46       58.38 (30.92)                                        
  3 Sidman, John-Howard H     JR Columbia-MR               NT      59.20    3  
              27.74       59.20 (31.46)                                        
  4 McVicker, Mike            SO Brown-NE                  NT      59.28    2  
     r:+0.85  28.15       59.28 (31.13)                                        
  5 Wood, Andrew W            FR Columbia-MR               NT    1:00.07    1  
              28.35     1:00.07 (31.72)                                        
  6 Mai, Erik M               SO Columbia-MR               NT   x1:00.34  
     r:+0.67  28.54     1:00.34 (31.80)                                        
  7 Gayton, John R            JR Brown-NE                  NT    1:03.20  
              29.36     1:03.20 (33.84)                                        
 -- Elling, Thomas E          FR Columbia-MR               NT   X1:01.14  
     r:+0.70  28.73     1:01.14 (32.41)                                        
 -- Yamada, Kent S            FR Columbia-MR               NT   X1:02.60  
              29.24     1:02.60 (33.36)                                        
 
Event 7  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Hyun                 SR Columbia-MR               NT    1:49.83    9  
              25.24       53.25 (28.01)     1:21.52 (28.27)     1:49.83 (28.31)
  2 Glenn, Thomas B           FR Brown-NE                  NT    1:52.30    4  
     r:+0.87  24.30       52.46 (28.16)     1:22.03 (29.57)     1:52.30 (30.27)
  3 Esquen, Bruno             JR Columbia-MR               NT    1:52.77    3  
     r:+0.75  24.75       53.57 (28.82)     1:23.13 (29.56)     1:52.77 (29.64)
  4 Eyckmans, Robert E        JR Columbia-MR               NT    1:54.18    2  
              25.95       54.56 (28.61)     1:24.22 (29.66)     1:54.18 (29.96)
  5 Tutass, Shane M           JR Columbia-MR               NT   x1:56.08  
              25.82       55.23 (29.41)     1:25.42 (30.19)     1:56.08 (30.66)
  6 Fujinaka, Danny R         FR Brown-NE                  NT    1:57.33    1  
     r:+0.84  26.28       55.53 (29.25)     1:25.82 (30.29)     1:57.33 (31.51)
  7 Benster, Tyler S          SO Brown-NE                  NT    1:58.02  
              25.96       55.41 (29.45)     1:26.36 (30.95)     1:58.02 (31.66)
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Adam C            SR Columbia-MR               NT      20.11    9  
  2 Juhn, Timothy Y           JR Brown-NE                  NT      20.92    4  
  3 Diamond, Oliver Z         FR Brown-NE                  NT      21.72    3  
          r:+0.72                                                              
  4 Tan, Daniel J             FR Columbia-MR               NT      21.75    2  
          r:+0.84                                                              
  5 Gonzalez, David M         FR Brown-NE                  NT      22.01    1  
          r:+0.88                                                              
  6 Falk-Wallace, Richard W   JR Columbia-MR               NT      22.80  
  7 Falk-Wallace, William G   FR Columbia-MR               NT     x22.85  
  8 Lowen, Greg B             JR Brown-NE                  NT     x22.96  
          r:+0.79                                                              
 
Event 9  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collazo, Jason            SO Columbia-MR               NT     288.68    9  
  2 Borghi, Michaelangelo     SO Columbia-MR               NT     282.90    4  
  3 Feldman, Jon              JR Brown-NE                  NT     279.30    3  
  4 Levkoff, David            SR Columbia-MR               NT     270.23    2  
  5 Daniels, Dylan S          FR Brown-NE                  NT     246.37    1  
 
Event 10  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Adam C            SR Columbia-MR               NT      44.09    9  
              20.95       44.09 (23.14)                                        
  2 Juhn, Timothy Y           JR Brown-NE                  NT      46.54    4  
     r:+0.73  22.02       46.54 (24.52)                                        
  3 Hunter, James S           JR Brown-NE                  NT      47.09    3  
     r:+0.71  22.69       47.09 (24.40)                                        
  4 Wright, John A            SO Columbia-MR               NT      47.42    2  
     r:+0.78  22.93       47.42 (24.49)                                        
  5 Tan, Daniel J             FR Columbia-MR               NT      47.47    1  
              23.56       47.47 (23.91)                                        
  6 Diamond, Oliver Z         FR Brown-NE                  NT      47.80  
              23.10       47.80 (24.70)                                        
  7 Schultz, Kai K            FR Columbia-MR               NT     x48.52  
              23.25       48.52 (25.27)                                        
  8 Gonzalez, David M         FR Brown-NE                  NT     x48.55  
     r:+0.85  23.28       48.55 (25.27)                                        
 -- Falk-Wallace, Richard W   JR Columbia-MR               NT     X49.23  
              24.06       49.23 (25.17)                                        
 -- Zhai, Kevin L             JR Columbia-MR               NT     X50.25  
     r:+0.66  24.75       50.25 (25.50)                                        
 -- Falk-Wallace, William G   FR Columbia-MR               NT     X51.37  
     r:+0.68  24.86       51.37 (26.51)                                        
 
Event 11  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kikuchi, Ryan R           SR Brown-NE                  NT    1:52.29    9  
              26.76       55.14 (28.38)     1:24.07 (28.93)     1:52.29 (28.22)
  2 Hunter, Paul E            FR Brown-NE                  NT    1:53.23    4  
              26.58       54.95 (28.37)     1:23.94 (28.99)     1:53.23 (29.29)
  3 Dougherty, Patrick M      SO Columbia-MR               NT    1:54.12    3  
              27.21       55.90 (28.69)     1:24.56 (28.66)     1:54.12 (29.56)
  4 Slater, Ian P             SO Brown-NE                  NT    1:56.67    2  
              27.79       56.84 (29.05)     1:26.71 (29.87)     1:56.67 (29.96)
  5 Seidel, Taylor T          FR Columbia-MR               NT    1:56.92    1  
              27.19       56.41 (29.22)     1:26.71 (30.30)     1:56.92 (30.21)
  6 Benster, Tyler S          SO Brown-NE                  NT   x1:57.87  
              27.46       56.88 (29.42)     1:27.50 (30.62)     1:57.87 (30.37)
  7 Bailey, Johnny H          JR Columbia-MR               NT    2:04.53  
              28.46       59.10 (30.64)     1:31.71 (32.61)     2:04.53 (32.82)
  8 Mormann, Nate             SR Columbia-MR               NT   x2:05.73  
              28.92     1:00.46 (31.54)     1:32.98 (32.52)     2:05.73 (32.75)
 
Event 12  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlucci, Conor A         SR Brown-NE                  NT    2:07.18    9  
     r:+0.73  29.36     1:01.91 (32.55)     1:34.60 (32.69)     2:07.18 (32.58)
  2 Traub, Eric S             FR Columbia-MR               NT    2:08.94    4  
              29.50     1:02.44 (32.94)     1:35.41 (32.97)     2:08.94 (33.53)
  3 McVicker, Mike            SO Brown-NE                  NT    2:09.97    3  
     r:+0.85  29.09     1:02.43 (33.34)     1:36.17 (33.74)     2:09.97 (33.80)
  4 Eyckmans, Robert E        JR Columbia-MR               NT    2:10.84    2  
     r:+0.74  30.17     1:03.60 (33.43)     1:37.23 (33.63)     2:10.84 (33.61)
  5 Wood, Andrew W            FR Columbia-MR               NT    2:13.73    1  
              29.85     1:03.66 (33.81)     1:38.47 (34.81)     2:13.73 (35.26)
  6 Mai, Erik M               SO Columbia-MR               NT   x2:16.54  
              30.26     1:04.40 (34.14)     1:40.13 (35.73)     2:16.54 (36.41)
 -- Williams, Taylor T        SO Brown-NE                  NT   X1:58.31  
              28.19       57.44 (29.25)     1:27.54 (30.10)     1:58.31 (30.77)
 -- Swallow, Matthew S        FR Columbia-MR               NT   X2:09.99  
     r:+0.67  28.96     1:01.57 (32.61)     1:35.25 (33.68)     2:09.99 (34.74)
 -- Sidman, John-Howard H     JR Columbia-MR               NT   X2:12.12  
              28.75     1:01.58 (32.83)     1:35.91 (34.33)     2:12.12 (36.21)
 -- Elling, Thomas E          FR Columbia-MR               NT   X2:14.61  
              30.61     1:04.49 (33.88)     1:39.37 (34.88)     2:14.61 (35.24)
 -- Yamada, Kent S            FR Columbia-MR               NT   X2:20.02  
              30.92     1:05.62 (34.70)     1:41.68 (36.06)     2:20.02 (38.34)
 
Event 13  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mackenzie, Sean P         SO Columbia-MR               NT    4:40.58    9  
              25.06       52.82 (27.76)     1:21.16 (28.34)     1:50.01 (28.85)
        2:18.77 (28.76)     2:47.54 (28.77)     3:16.12 (28.58)     3:44.47 (28.35)
        4:12.48 (28.01)     4:40.58 (28.10)                                        
  2 Akers-Campbell, Seth      FR Brown-NE                  NT    4:43.08    4  
     r:+0.76  25.76       53.12 (27.36)     1:21.48 (28.36)     1:50.03 (28.55)
        2:18.78 (28.75)     2:47.61 (28.83)     3:16.58 (28.97)     3:45.67 (29.09)
        4:14.81 (29.14)     4:43.08 (28.27)                                        
  3 Fujinaka, Danny R         FR Brown-NE                  NT    4:43.72    3  
     r:+0.80  25.92       54.06 (28.14)     1:22.73 (28.67)     1:51.86 (29.13)
        2:20.55 (28.69)     2:49.42 (28.87)     3:18.45 (29.03)     3:47.06 (28.61)
        4:15.55 (28.49)     4:43.72 (28.17)                                        
  4 Stephenson, Harry C       FR Columbia-MR               NT    4:45.14    2  
     r:+0.79  26.72       54.97 (28.25)     1:23.70 (28.73)     1:52.50 (28.80)
        2:21.56 (29.06)     2:50.68 (29.12)     3:19.17 (28.49)     3:48.01 (28.84)
        4:16.61 (28.60)     4:45.14 (28.53)                                        
  5 Yueh, Nathan J            FR Columbia-MR               NT    4:47.22    1  
     r:+0.80  26.42       54.67 (28.25)     1:23.87 (29.20)     1:53.37 (29.50)
        2:22.59 (29.22)     2:51.80 (29.21)     3:21.11 (29.31)     3:50.34 (29.23)
        4:19.40 (29.06)     4:47.22 (27.82)                                        
  6 Smith, Alex               JR Columbia-MR               NT   x4:47.38  
              26.15       54.57 (28.42)     1:23.51 (28.94)     1:52.55 (29.04)
        2:21.57 (29.02)     2:50.66 (29.09)     3:19.76 (29.10)     3:48.97 (29.21)
        4:18.67 (29.70)     4:47.38 (28.71)                                        
  7 Speroni, Samuel J         SR Brown-NE                  NT    4:54.12  
              26.77       55.87 (29.10)     1:25.61 (29.74)     1:55.51 (29.90)
        2:25.38 (29.87)     2:55.19 (29.81)     3:25.12 (29.93)     3:55.25 (30.13)
        4:25.20 (29.95)     4:54.12 (28.92)                                        
  8 Hug, John C               SO Brown-NE                  NT   x4:55.02  
     r:+0.90  26.96       56.18 (29.22)     1:25.83 (29.65)     1:55.32 (29.49)
        2:25.13 (29.81)     2:55.48 (30.35)     3:25.96 (30.48)     3:56.39 (30.43)
        4:26.52 (30.13)     4:55.02 (28.50)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Thomas B           FR Brown-NE                  NT      51.57    9  
     r:+0.89  24.37       51.57 (27.20)                                        
  2 Schultz, Kai K            FR Columbia-MR               NT      52.07    4  
     r:+0.76  24.46       52.07 (27.61)                                        
  3 Mayer, Karl A             SO Columbia-MR               NT      52.20    3  
     r:+0.74  24.91       52.20 (27.29)                                        
  4 Johnson, Mike A           SO Brown-NE                  NT      52.98    2  
              24.57       52.98 (28.41)                                        
  5 Juhn, Timothy Y           JR Brown-NE                  NT      53.51    1  
     r:+0.73  24.38       53.51 (29.13)                                        
  6 Gayton, John R            JR Brown-NE                  NT     x53.88  
     r:+0.79  24.86       53.88 (29.02)                                        
 -- Lee, Hyun                 SR Columbia-MR               NT     X49.45  
              23.39       49.45 (26.06)                                        
 -- Esquen, Bruno             JR Columbia-MR               NT     X50.17  
              23.27       50.17 (26.90)                                        
 -- Gaissert, Philipp Y       FR Columbia-MR               NT     X52.10  
     r:+0.65  24.33       52.10 (27.77)                                        
 -- Tutass, Shane M           JR Columbia-MR               NT     X54.57  
     r:+0.80  25.60       54.57 (28.97)                                        
 -- Fitzpatrick, Chris        SR Columbia-MR               NT     X54.95  
              25.41       54.95 (29.54)                                        
 -- Zambeli-Ljepovic, Alan M  FR Columbia-MR               NT     X55.63  
              25.98       55.63 (29.65)                                        
 -- Fineman, Richard A        SO Columbia-MR               NT     X56.95  
     r:+0.78  26.58       56.95 (30.37)                                        
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kikuchi, Ryan R           SR Brown-NE                  NT    1:53.80    9  
     r:+0.77  24.89       53.80 (28.91)     1:27.24 (33.44)     1:53.80 (26.56)
  2 Carlucci, Conor A         SR Brown-NE                  NT    1:54.99    4  
     r:+0.74  25.40       55.45 (30.05)     1:28.84 (33.39)     1:54.99 (26.15)
  3 Traub, Eric S             FR Columbia-MR               NT    1:55.22    3  
              25.81       56.76 (30.95)     1:29.20 (32.44)     1:55.22 (26.02)
  4 Slater, Ian P             SO Brown-NE                  NT    1:57.57    2  
     r:+0.80  25.70       55.46 (29.76)     1:29.44 (33.98)     1:57.57 (28.13)
  5 McVicker, Mike            SO Brown-NE                  NT   x1:59.15  
              26.04       56.25 (30.21)     1:30.64 (34.39)     1:59.15 (28.51)
  6 Elling, Thomas E          FR Columbia-MR               NT    1:59.63    1  
              26.34       58.35 (32.01)     1:32.81 (34.46)     1:59.63 (26.82)
  7 Swallow, Matthew S        FR Columbia-MR               NT    2:00.76  
     r:+0.66  26.61       58.19 (31.58)     1:32.00 (33.81)     2:00.76 (28.76)
  8 Sidman, John-Howard H     JR Columbia-MR               NT   x2:03.11  
     r:+0.70  26.63       59.61 (32.98)     1:33.52 (33.91)     2:03.11 (29.59)
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown University-NE  'B'                               NT    3:08.45   11  
     1) Glenn, Thomas B FR              2) r:+0.16 Hunter, James JR       
     3) r:+0.13 Diamond, Oliver FR      4) r:+0.10 Gonzalez, David FR     
     r:+0.88  23.00       47.44 (47.44)     1:09.24 (21.80)     1:33.62 (46.18)
        1:55.55 (21.93)     2:20.46 (46.84)     2:42.82 (22.36)     3:08.45 (47.99)
  2 Brown University-NE  'A'                               NT    3:14.45    4  
     1) Johnson, Mike A SO              2) r:+0.44 Hunter, Paul FR        
     3) r:+0.20 Benster, Tyler SO       4) r:+0.28 Katz, Andrew SO        
     r:+0.82  23.34       48.74 (48.74)     1:11.10 (22.36)     1:36.02 (47.28)
        1:58.95 (22.93)     2:24.87 (48.85)     2:48.06 (23.19)     3:14.45 (49.58)
  3 Brown University-NE  'C'                               NT   x3:23.50  
     1) Gayton, John R JR               2) r:NRT Williams, Taylor SO      
     3) r:NRT Lowen, Greg JR            4) r:NRT Akers-Campbell, Seth FR  
              24.80       52.05 (52.05)     1:16.85 (24.80)     1:43.24 (51.19)
        2:06.40 (23.16)     2:32.95 (49.71)     2:57.22 (24.27)     3:23.50 (50.55)
 -- Columbia University-MR  'A'                            NT   X3:01.05  
     1) Lee, Hyun SR                    2) r:NRT Tan, Daniel FR           
     3) r:NRT Wright, John SO           4) r:NRT Powell, Adam SR          
              22.19       45.49 (45.49)     1:07.80 (22.31)     1:31.83 (46.34)
        1:53.72 (21.89)     2:17.92 (46.09)     2:38.30 (20.38)     3:01.05 (43.13)
 -- Columbia University-MR  'B'                            NT   X3:15.61  
     1) Dougherty, Patrick M SO         2) r:+0.25 Schultz, Kai FR        
     3) r:+0.29 Yueh, Nathan FR         4) r:+0.31 Falk-Wallace, Richard J
     r:+0.66  22.84       47.58 (47.58)     1:10.75 (23.17)     1:35.99 (48.41)
        1:59.51 (23.52)     2:24.71 (48.72)     2:48.91 (24.20)     3:15.61 (50.90)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 16                     
 
  1. Columbia University                 162   2. Brown University                    136